Kirjakahvilan Kesä on turkulaisille ja kaupungissa vieraileville suunnattu kaupunkifestivaali ja markkinatapahtuma, joka järjestetään ensimmäistä kertaa 14.-17.8.2008 Turussa, Vanhalla Suurtorilla ja Brinkkalan sisäpihalla. Tapahtuma astuu tänä vuonna taukoa pitävän Brinkkalan kesän saappaisiin ja kopisuttelee mukulakiviä tunnelmallisessa ympäristössä edeltäjänsä tavoin neljä värikästä päivää. Tapahtuma on kävijöilleen maksuton, joten pihalle voi piipahtaa hetkeksi tai vaikka viipyä koko päivän.
Kirjakahvilan kesän tapahtumat sijoittuvat suurimmaksi osin Brinkkalan sisäpihalle, mutta sisältö levittäytyy myös Vanhan Suurtorin puolelle. Ohjelmistoa ei ole karsinoitu aihepiireittäin, mutta myyntitapahtumana se on teemoitettu. Ensimmäinen tapahtumapäivä on Taiteiden yö, jolloin tarjolla on pelkästään ohjelmallinen osuus. Seuraavat kaksi päivää on jaettu myynti- ja ohjelmaosuuksiin, ja viimeinen tapahtumapäivä on lapsille ja perheille suunnattu.
Tapahtuman järjestämiseen osallistuu Kulttuurikeskuksen, Aura Street Marketin ja Valonian lisäksi myös Turussa Eerikinkadulla toimiva Fazer Musiikki.
|